NAJOJI MITOLOGIJA(V): APIBENDRINIMAS

Nors kapitalizmas, anot Makso Vėberio, yra racionaliausiai organizuota sistema, bet pats šis racionalumas grindžiamas mitais. Tai mitologinis racionalumas ir  jis negali egzistuoti be mistifikuoto gyvenimo suvokimo. Todėl kapitalizmo sąlygomis ypač svarbų vaidmenį atlieka religija bei įvairūs pseudomoksliniai reiškiniai.

Dabartinė kapitalizmo krizė reiškiasi ir kaip racionalaus mąstymo krizė. „Proto sutemos“ tampa kasdieniu reiškiniu. Tai sąlygoja ir socialinio cinizmo įsigalėjimą politinėje veikloje.

Dabartinio kapitalizmo  politinė sistema laikosi ant 3 pamatinių „racionaliai mistifikuotų ir mitologizuotų“ banginių:

-demokratinių rinkimų;

-teisinės valstybės;

-pilietinės visuomenės.

Giliau pažvelgus į šiuos reiškinius ir pagrindžiančias jos idėjas galima suformuluoti sekančias tezes:

1.„Demokratiniai rinkimai“ kapitalizmo sąlygomis – tai tik iš išorės demokratinis pagal savo formą mechanizmas, kuris visada užtikrina plutokratinį ir oligarchinį valstybinės valdžios turinį.

2. „Teisinė valstybė“ tikrovėje yra politinė valstybė ir jos stiprėjimas bei plėtojimas veda į visuomenės  demoralizaciją bei paties žmogaus nužmogėjimą. Teisinė bet antisocialinė valstybė iš esmės yra moderniškai totalitarinė valstybė.

3.“Pilietinė visuomenė“ dabartinėmis sąlygomis neišlaisvina žmones  iš valstybės globos ir įtakos, bet atvirkščiai juos atomizuojama bei „suvalstybina“ jų privatų gyvenimą. Tai sąlygojama liberaliosios „pilietinės visuomenės“ teorijos traktavimo dominavimu viešoje erdvėje bei praktiniu dešiniosios politikos realizavimu.

Taigi, „demokratiniai rinkimai“, „teisinė valstybė“, „pilietinė visuomenė“ –tai ne realūs tikrai demokratinės visuomenės pamatai, o mitologizuotas politinis-ideologinis instrumentas, kurio pagalba ekonomiškai viešpataujančios socialinės grupės užsitikrina savo materialinio  intereso realizavimą, pateikdamos jį kaip naudingą visai visuomenei.

 

Reklama

Michailas Bugakovas (Михаил Бугаков)

Filosofas, politologas, publicistas (Философ, политолог, публицист)
Įrašas paskelbtas temoje Naujoji mitologija. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s