ŽMOGUS

Ar mes pastebime, kaip, pasikeitus visuomeninei santvarkai, keičiamės ir mes patys? Ar suvokiame, kad mus pradėjo valdyti trys dievai: pinigai, valdžia ir šlovė? Ar matome, kad visos neigiamos žmogiškosios savybės, kurios leidžia tobulai tarnauti šiems dievams, dabar gyvenimiškai įprasmintos ir įteisintos?

Keičiasi mūsų moralinis, emocinis, intelektualinis pasaulis. Moralė tampa tik priedanga iš esmės amoraliems dalykams. Ji panaudojama egoistiniams tikslams ir tokiu būdu tampa antimorale. Viskas moralu, kas tarnauja mano interesams, – toks yra dabartinio žmogaus moralinis kodeksas.

Evoliucionuoja ir mūsų emocinis pasaulis. Vis daugiau ryškėja emocinis žmogaus ribotumas. Meilė, draugystė, užuojauta – veikiau imituojami dalykai nei egzistuojantys iš tikrųjų. “Emociniai žaidimai“ iš dalies kompensuoja realaus gyvenimo tuštybę, jo grynai “piniginį emocionalumą“. Kitas šios tuštumos kompensatorius – masinė kultūra su jai būdingu perdėtu kraštutinių aistrų, poelgių ir konfliktu kokteiliu.

Intelekto ugdymas irgi įgauna gana vienpusišką kryptį. Vis rečiau sutinki žmogų, kuris būtų iš tikrųjų išsilavinęs ir apsiskaitęs. Žmonės labai užsiėmę bei susirūpinę tuo, kaip užsidirbti (ar kitais būdais gauti) pinigų. Jie per daug politikuoja ir per mažai mąsto. Jų intelektualinis pasaulis susiaurėja iki kompiuterinės programos lygio.

Taigi, moraliniu, emociniu ir intelektualiniu požiūriu formuojasi nauja žmogiška būtybė, kuri pritaikyta atlikti tam tikras socialines funkcijas. Pastarosios diktuojamos kapitalistinės visuomenės reikalavimų. Šiuo požiūriu žmogaus “primityvėjimas“ nėra kažkoks neigiamas reiškinys. Priešingai, tai pažangos požymis. Žmogus ir visuomenė susilieja į vieną visumą.

Būtent dėl šios “idealios visumos“ žmogus šiandien žudo ir žudosi, jis parduodamas ir išduodamas. Ir panašių faktų gausumas tik įrodo tai, kad progresas jau tolokai pažengęs. Būna laikai, kai gyventi daug niekšiškiau, nei mirti. Savižudybe savo gyvenimą baigia ne patys blogiausi mūsų visuomenes atstovai. Kasdien matyti, kaip žmonės tam, kad išgyventų nuolat priversti žemintis, apgaudinėti, prisitaikyti, matyti, kaip smunka visuomeninė ir asmeninė savigarba ir orumas ne kiekvienas sugeba. Visa tai verčia žmogų atidžiai pažvelgti į savo sielą ir susimąstyti dėl gyvenimo prasmės ir amžino išsilaisvinimo iš gyvenimiškos vergijos per mirtį. O tie žmonės, kurie neįtelpa į pažangią “idealią“ konstrukciją (visuomenė – mechanizmas; žmogus – sraigtelis), bet lieka gyventi, – tampa bedarbiais, liumpenais, benamiais. Tokiems Vakarų valstybėse jau kuriami specialūs rezervatai, kaip dar išlikusiems JAV indėnams. Visi šie žmonės – tai socialinio progreso atliekos, kurias reikia atitinkamai utilizuoti.

Galima nuspėti, kad tolesnis reikšmingas „utilizacijos“ etapas bus susijęs su genetinės inžinerijos atradimais. Jau dabar nuogąstaujama, kad genetiškai patobulintos žmogaus savybės bus perkamos už pinigus ir socialinė visuomenės diferenciacija peraugs į genetinę, o finansinis žmonijos elitas taps ir genetiniu elitu.

Kartu, žinoma, plėsis ir rezervatų gyventojų bendruomenė bei jų profesinė ir kultūrinė įvairovė. Augs ir “rezervantų“ (rezervatų gyventojų) materialinis gyvenimo lygis. Nuosavi namai, automobiliai, kompiuteriai ir pan. taps įprastu dalyku.

Deja, “rezervantų“ tarpusavio santykiuose, sprendžiant iš dabartinių tendencijų, viešpataus jau dabar akivaizdus principas: žmogus žmogui – robotas.

Kita vertus, būsimo finansinio – genetinio elito santykiuose gali įsivyrauti dar “pažangesnis“ principas: robotas robotui – vilkas.

Vadinasi, žmogaus evoliucija gali užbaigti savo ratą, ir primityvi pirmykštė žmogiška būtybė atgis kaip patobulintas – robotizuotas ateities žmogus.

Gal tai ir yra galutinis istorijos tikslas? Tokiu atveju bus galima pasakyti, finita la istorijai!

(Opozicija, 2000, Nr. 33)

Reklama

Michailas Bugakovas (Михаил Бугаков)

Filosofas, politologas, publicistas (Философ, политолог, публицист)
Įrašas paskelbtas temoje Iš ankstesnių publikacijų. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s