POLITIZUOTA ETIKA

Lietuvos politinio gyvenimo realijos išpopuliarino etikos sąvoką. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tapo savotišku “moraliniu tribunolu“, kuris arba “pamalonina“, arba “kapoja galvas“ į kairę ir į dešinę. Deja, šis „kapojimas“ turi tik ritualinę prasmę ne vien dėl tos priežasties, kad visi lieka “gyvi ir turtingi“. Po „mirties nuosprendžio“ valdininkai, kaip kokie „raiteliai be galvos“, ramiai persėda j kitą arba grįžta į seną „balną“ ir toliau „jodinėja“ šalies „prerijomis“.

Kaip rekomenduoja vienas reklaminis klipas, pabandykime į visą šį reikalą pažvelgti giliau. Etikos komisija – tai iš esmės formalizuoto etiškumo ir amoralios egzistencijos ledkalnio viršūnė. Filosofas K.Stoškus kartą yra pasakęs, kad “gyvename rafinuoto moralinio degradavimo laikais“. Etika, kaip žinia, tai mokslas apie moralę, o pastaroji – tai žmonių tarpusavio santykių tradicijos, papročiai, taisyklės, kurios sujungia žmones į vieningą sociumą.

Nežabotos rinkos ekonomikos sąlygomis ir žmonių santykiai neišvengiamai įgauna prekinę–piniginę esmę. Žmogus tampa preke, kuri perkama ir parduodama. Tikrųjų žmogiškųjų santykių pasaulyje meilė keičiama į meilę, draugystė į draugystę, pasitikėjimas į pasitikėjimą ir t.t. Rinkos pasaulyje visa tai keičiama į pinigus. Žmogiškoje visuomenėje, jeigu tu nori paveikti kitus žmones, turi būti pirmiausia žmogumi, ryškia asmenybe. Prekiniame pasaulyje tu veiki kitus žmones tik būdamas politiku, biznieriumi, mafijozu ar kitokiu „viršininku“.

Taigi, iš esmės amorali visuomenė negali reikalauti, kad žmogus būtų moralus, etiškai elgtųsi. Tai amoralus reikalavimas. Bet žmogus ir tokioje visuomenėje nori likti žmogumi. Jis nori žmogiškos šilumos, tarpusavio supratimo, teigiamų emocijų, stabilių vertybių, humaniškų moralinių normų. O moralė, kaip sakė prancūzų filosofas materialistas P. Holbachas, teigia, kad žmogui reikalingiausias dalykas yra kitas žmogus, o ne prekė.

Dėl visų šių priežasčių politikai negali tiesiai ir šviesiai paskelbti žmonėms, kad sąžinė – tai chimera. Žinoma, ne dėl moralinių, o dėl politinių sumetimų. Todėl visas moralinis, etinis gyvenimas paverčiamas imitacija. Kai visas gyvenimas tampa tarnavimu kapitalui, tai ir etika tampa tarnybine etika. Etika suvedama į etiketą. Svarbi tampa ne esmė, o forma. Iš esmės žmogus gali būti amoralus, bet jeigu jis laikosi tam tikrų elgesio taisyklių, jis laikomas etišku žmogumi. Politikai, kurie balsuoja už amoralius iš esmės įstatymus, arba nebalsuoja prieš juos (prisiminkime kad ir susidorojimą su pensininkais) yra etiški, kadangi jie nepažeidė procedūrų. Ir priešingai, jeigu politikas, sielodamasis dėl krašto likimo ir galvodamas apie daugumos žmonių ateitį nusižengė tam tikriems formalumams, jis, atseit, nusižengė etikai. Etiškumu nepasižymi ir partijų tarpusavio santykiai, nors jų lyderiai „kovoja“ už etiką politikoje.

Sparčiai diegiamas mūsų visuomenėje panašaus pobūdžio etiškumo suvokimas yra neišvengiamas, bet, ir tai svarbiausia – neetiškas. Būtent šioje dilemoje slypi galutinio mūsų jaunimo demoralizavimo pavojai ir „naujo žmogaus“ (laisvo nuo moralės) formavimosi tendencijos.

Kadaise Aristotelis bandė įsprausti etiką tarp žmogaus ir valstybės, tarp politikos ir psichologijos, suteikdamas pirmenybę būtent žmogiškajai psichologijai. Panašu, kad pastaroji mūsų Lietuvoje politizuojama ir privatizuojama tai pat, kaip ir visas mūsų gyvenimas.

(Opozicija, 2001, nr. 6)

Reklama

Michailas Bugakovas (Михаил Бугаков)

Filosofas, politologas, publicistas (Философ, политолог, публицист)
Įrašas paskelbtas temoje Iš ankstesnių publikacijų. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s