RACIONALUS PRICIPINGUMAS

Principingi provakarietiški Lietuvos politologai netikėtai pripažino, kad pasaulio padalijimas į įtakos sferas tarp galingųjų valstybių – tai racionalus principas. Atseit apie tai (sandėrių dėl teritorinių įtakos zonų) visą laiką diskutuojama, politikai apie tokius dalykus visada kalba ir galvoja.

Tiesa, čia pat pareikštas paguodžiantis įsitikinimas, kad tokiu atveju Lietuva gyventų „vakarietiškame pasaulyje“.

Kas gi atsitiko? Ar tai staigus proto prašviesėjimas, ar politologinio objektyvumo priepuolis?

Reikalas daug paprastesnis. Pasikeitė šeimininkas ir jo pozicija geopolitiniais klausimais. Žinoma, kalbame apie JAV prezidentą D. Trampą.

Pirmiausiai naujas Baltųjų rūmų ir tuo pačiu Lietuvos politinio elito šeimininkas pareiškė, kad tik buki žmonės ir kvailiai pasisako prieš gerus santykius su Rusija. Šis jo pasakymas tikriausiai taps nemirtinga ant „akmens iškalta“ citata ir visų pasaulio rusofobų prakeiksmų objektu.

Toliau dar gražiau – NATO – tai pasenusi organizacija, paskelbė D. Trampas, o Jungtinės Karalystės sprendimas trauktis iš Europos Sąjungos yra labai teisingas ir jis mano, kad tokiu pavyzdžiu paseks ir kitos šalys.

Žinoma, kol kas tai tik retorika, bet ji siunčia negerą žinią mūsų šalies valdančiajam elitui. Nori nenori, bet jeigu naujas šeimininkas aiškiai išdėstė savo nuomonę, teks keisti orientaciją bei racionalizuoti savo principus. Sunkiai tai bus padaryti po tiek metų trukusio „spjaudymosi“ į Rusijos pusę ir ES bei NATO liaupsinimo.

Gal tai ir iš fantazijos srities, bet būtų be galo smagu stebėti kaip, pavyzdžiui, kokios nors juknevičienės, ar kurie nors landsbergiai, mušdamiesi į savo konservatorišką krūtinę, bandys visus įtikinėti, kad jie jokie rusofobai ir niekada tokiais nebuvo, kad visada principingai pasisakė už gerus draugiškus santykius su Rusija. Jie, atseit, tik linkėjo daugiau demokratijos Rusijos liaudžiai.

Ką darysi? Rusija netikėtai sustiprėjo, ES matomai susilpnėjo, o NATO beviltiškai „paseno“. Ar ne laikas Lietuvos politikams prisiminti dar M. Gorbačiovo propaguojamą „naują mastymą“. Kaip sakydavo Rytų išminčiai: kuo daugiau permainų, tuo mažiau viskas keičiasi. Visos naujovės, tai gerai užmiršta seniena.

O gal Lietuvos elitas sukils prieš naują šeimininką ir įsijungs į globalinį antitrampišką frontą ar sąjūdį? Be abejo, tai būtų tikrų tikriausia utopija! Deja, kaip rodo mūsų istorija, kartais ir utopijas bandoma realizuoti.

Tiesa, siūlomas dar vienas variantas: draugauti su Rusija, bet atsitverti nuo jos tvora!

Bet kuriuo atveju šalies elito laukia rimta mentalinė individualinė ir grupinė drama, kuri gali peraugti ir į politinę krizę.

Sunki vasalo dalia.

Reklama

Michailas Bugakovas (Михаил Бугаков)

Filosofas, politologas, publicistas (Философ, политолог, публицист)
Įrašas paskelbtas temoje Komentarai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s